Prof. Dr. Ressam Zeki Fındıkoğlu hocamız vefat etti.

 

DOĞDUĞU KÖYDE TOPRAĞA VERİLDİ

Güzel Sanatlar Fakültemizin Geleneksel Türk Sanatları Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zeki FINDIKOĞLU İstanbul’da vefat etti. Üniversitemizin kuruluş yılı olan 2011 yılından bu yana Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları öğretim üyesi olarak 10 yıl kadar görev yapan Fındıkoğlu Hoca, iki yıl önce emekliye ayrılmıştı.

İznik Boyalıca Köyünde toprağa verilen Prof. Fındıkoğlu’nun cenaze merasimine kurucu rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman ve Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı ile birlikte Fakülte öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan bir gurup katıldı. 

27 Nisan 2023 Perşembe günü ikindi namazını müteakip Boyalıca Camii’nde kılınan Cenaze namazının ardından Prof. Dr. Duman ve defin sonrasında Prof. Dr. Subaşı tarafından camide ve hocanın evinde yapılan konuşmalarda Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu’nun insanî ve sanatçı kişiliğine vurgu yapıldı. 

Üniversite yönetimince tahsis edilen bir araçla cenaze merasimine katılan heyet merhum Zeki Fındıkoğlu Hocamızın evine yaptıkları taziye ziyaretinden sonra aynı vasıta ile İstanbul’a döndü.

Hocamıza rahmet, ailesine, mesai arkadaşlarına ve öğrencilerine sabırlar ve sağlıklı ömürler diliyoruz.

Resimlerinde kendine özgü bir renk anlayışı söz konusu olan ve tablolarında özellikle doğaya atıflar yapan değerli Hocamız Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu’nun sanat hayatı üzerine önümüzdeki aylarda düzenlenmesi planlanan panel ve sergi fakültemizin sitesinden ayrıca duyurulacaktır.