Güzel Sanatlar Yeni Mekanında İlk Sergisini Açtı

Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, yeni mekanı Gülhane Yerleşkesinde ilk sergisini açtı.

Dr. Öğr. Üyesi Latife Aktan Özel koordinatörlüğündeki Kırmızı Çini Sergisi açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı “Tanpınar’ın söylediği üzere bir medeniyetin ruhu geleneksel sanatlarda atar. Bu medeniyetin ruhu da inanç değerlerimizdir. Bu ruhu yakaladığımız zaman çiniye sadece estetik bir obje olarak bakmayız da Ahmet Hamdi Tanpınar’ın gördüğü gibi çinide cennet bahçesinin çiçeklerinin açtığını görebilecek bir göze sahip oluruz.” sözleriyle bu tür çalışmaların önemine dikkat çekti. 


“Geleneksel sanatlar alanındaki bu çalışmaların hem üniversitemizin ruhuna hem de bu sanatların tarih içerisindeki oluşum şartlarına ve hassasiyetlerine uygun bir bakış açısı oluşturacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bu serginin de bu gözle gezilmesinin, bu niyetle seyredilmesinin daha verimli neticeler doğuracağını düşünüyorum.” diye konuşan Prof. Dr. M. Fatih Andı, sergide emeği geçen bütün akademisyenlere, öğrencilere ve serginin Edirne’de evsahipliğini üstlenen Trakya Üniversitesi’ne teşekkür ederek sergiyi gezdi ve eseler hakkında sanatçılarla sohbet etti.


Kırmızı Çini Sergisi Gülhane Yerleşkemizdeki Güzel Sanatlar Fakültemizde 12 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.