Tasarımcı Mezunlarımız Öğrencilerimiz İçin Anlattı
6 Aralık 2022
 
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü geçen yıl ilkini gerçekleştirdiği mezun etkinliklerine bu yıl da devam ediyor. 
 
Dinamik bir sektör olan grafik tasarım alanında bu yılın konukları, aralarında mezunlarımızın da bulunduğu ve son yıllarda dijital platformlarda en çok takip edilen sosyal içerik platformlarından biri olan GZT ekibi oldu.
 
1-2 Aralık 2022 tarihlerinde Ayasofya Yerleşkesi Molla Hüsrev Salonunda gerçekleştirilen etkinliğin ilk günü, GZT ekibi öğrencilerimizle buluşarak Yeni Medyada İçerik Üretimi konusunu tartıştılar. Oturumda; dijital mecralar, grafik tasarım alanındaki kariyer planlamaları ve mezuniyet sonrası kişisel gelişim alanları hakkında soru-cevap şeklinde bir söyleşi gerçekleştirildi. 
Günün ikinci oturumunda ise GZT'deki FSM'liler, tasarım ve estetiğin hazırlanan her işteki öneminin altını çizdi. Üniversitemizden mezun GZT çalışanları, iş hayatına girdiklerinde burada aldıkları eğitimin önemini daha iyi anladıklarını belirterek, akademik kadronun yetkinliği yanında hiçbir üniversitede olmadığı kadar ulaşılabilir olmalarının, öğrencilerle ilgilendiklerinin altını çizdiler. Günün son oturumunda ise dijitalde hikayeleştirmenin önemi yapılan işler üzerinden örneklendirilerek anlatıldı.
 
Etkinliğin ikinci günü, GZT’de tasarımcı olarak çalışan mezunlarımızdan Tarık Akın, Cihat Kıyat, M. Yaşar Azmanoğlu ve Elif Nur Şener tarafından bir workshop düzenlendi. Bireysel yetenek, ekip çalışması, revize süreçleri gibi bir çalışma ortamındaki aşamaları deneyimleyen öğrenciler, günün sonunda birer tasarım ortaya çıkardılar.
 
Workshoptan çıkan tasarımlar, önümüzdeki günlerde Gülhane Yerleşkemizde düzenlenecek sergide bir araya gelecek.