2021-22 Akademik Yılı Açılış Dersi Prof. Dr. Ahmet Sınav ile açıldı
12 Ekim 2021

Güzel Sanatlar Fakültesi'nin akademik açılış töreni kapsamında gerçekleştirilen  2021- 22 akademik yılı Prof. Dr. Ahmet Sınav'ın "Medikal İllüstrasyon" başlıklı  dersi ile açıldı. Güzel Sanatlar Fakülte Dekanı Prof. Dr. Erol Kılıç 2021-22 eğitim ve öğretim yılına dair düşüncelerini şu cümlerle paylaştı;

Dünyada yaşanan hızlı teknolojik değişim, bireylerin bilgiye erişimi ve iletişim imkânlarındaki artış, sermayenin serbest dolaşımının önündeki engellerin kalkması, yasal ya da yasal olmayan ülkeler arası nüfus hareketlilikleri, çevresel problemler, doğal kaynakların yenilenemez şekilde tüketimi, iklim değişiklikleri gibi hususlar dünyanın ve insanlığın gelecekte artan sıklıkta sıra dışı problemlerle karşı karşıya kalacağı öngörüsünü güçlendirmektedir. İçinde yaşadığımız günlerin, gelecekte dünyanın yaşayabileceği global ölçekli sorunların öncü dalgaları olarak nitelendirilmesi çok muhtemeldir görünüyor. Bir yandan Covid-19 salgını, diğer yandan kuraklık, aşırı veya düzensiz yağışlar ve seller ile etkisini gösteren iklim değişiklikleri ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan büyük orman yangınları, toplumların, insan neslinin ve dünyanın geleceği için endişe duyulmasını gerektirecek gelişmeler olarak gözükmektedir. Yaşanan Covid-19 salgınının gelişmiş batı ülkeleri dâhil tüm ülkeleri ekonomik, sosyal ve sağlık sistemleri açısından ne kadar zorladığı herkesin malumudur. Gelecekte insanlığın bu tür felaketlerle karşılaşmamasını temenni ediyoruz.

Fakültemizin Değerli Mensupları,

Üniversitemizin araştırma, teknoloji geliştirme, eğitim-öğretim ve topluma sunduğu kültür ve sanat hizmetleri vasıtasıyla Güzel Sanatlar Fakültesi, üniversitemizin belirlediği hedefler doğrultusunda kurulduğu ilk günden itibaren hep en iyisini yapma gayretleri içinde olmuştur ve bu gayretleri devam edecektir. Öğrencilerimizin katıldıkları etkinliklerdeki başarıları ve ödülleri bunun kanıtıdır.  Fakültemiz eğitim ve öğretimde 10. Yılını doldurmuş bulunmaktadır. Kurulduğu günden bu yana öğrenci sayılarımız % 100 yüz doluluk oranı ile eğitim ve öğretime devam etmiştir. Hâlihazırda iki bölümü ile toplamda 340 öğrencisi bulunan Fakültemiz yeni tasarım bölümlerini açmanın gayreti içindedir. Fakültemizin mevcut durumu ile mekân sıkıntısı bulunmamaktadır. Derslik, laboratuvar ve atölyelerimiz öğrencilerimizi akademik ve sektörel bazda rekabet edebilir ölçütlerde yetişmelerini sağlayacak yeterli düzeyde teknik donanımlara sahiptir. Fakültemiz kadrolu öğretim elamanları dışında, sektörde alanında uzman ve saygın sanatçıları da kadrosuna katarak akademik eğitimini zenginleşmekte ve güçlendirmektedir. Fakültemiz estetik mekânsal konumu, çevresel dokusu, zengin kütüphanesi, yetkin akademik kadrosu ve teknik donanımı ile saygın bir akademik ortama sahiptir. Bu vesileyle 2021-2022 akademik yılında Fakültemizi tercih ederek aramıza katılan yeni öğrencilerimizi, göstermiş oldukları başarı ve Fakültemizi öncelikle tercih etmeleri nedeniyle kutluyor, hayırlı olmasını diliyorum.

Fakültemizin Değerli Yeni Öğrencileri,

Üniversite hayatınız boyunca Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültemizin sizlere çok şeyler kattığını göreceksiniz. En önemli kazanımınız evrensel standartlara sahip iyi bir eğitim ve hayat boyu gururla taşıyacağınız FSMVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi diploması olacaktır.

Seçkin akademik kadrosu,  günün koşullarına göre sürekli güncellenen akademik programları ve sahip olduğu akademik kültürüyle başta Üniversitemiz olmak üzere Fakültemiz; sizlere sadece alana özgü yetkinlikler kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda kişisel gelişiminize destek vererek, düşünen, sorgulayan, gelenekten kopmadan toplumsal konulara duyarlı, yapıcı eleştirel bakış açısı ve çözüm odaklı bir yaklaşım kazandırarak bulunduğunuz ortamlarda öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Şunu unutmayın; değerli hocalarınız öncülüğünde Fakültemizde çok çalışacak ve çok yorulacaksınız. Ancak FSMV Üniversitesi’nin sahip olduğu akademik ve kurumsal kültürün, sanat ve kültürel faaliyetlerin, sizlerin tüm beklentilerine cevap verebilecek nitelikte olduğunu da göreceksiniz. Sevgili öğrenciler derslerinize çok çalışırken, Fakültemizin sizin için sunduğu sanatsal, kültürel, sportif ve sosyal imkânlardan yararlanmak için zaman ayırmayı da unutmamanızı temenni ediyoruz.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Sizleri çok özledik, sizler bizim öncelikli varlık nedenimiz, çalışma enerjimiz, yüreğimizi ısıtan sıcaklık, yüzümüzü güldüren neşemizsiniz. Sizler olmadan bu fakülte sessiz ve mahzun… Bugünlerin bir an önce bitmesini, siz değerli öğrencilerimizle sürekli bir arada olmayı özledik ve bir daha uzakta kalmayı istemiyoruz. Bizler sizlerin ve çalışanlarımızın sağlığını riske atmamak için kuramsal bazı derslerimizi uzaktan, uygulamalı derslerimizi büyük ölçüde yüz yüze ve hibrit yapmayı tercih ettik.

 Ancak emin olabilirsiniz ki, bu tercihin sonuçlarını yönetmek bizim için çok daha zor; sizlere erişebilmek ve eğitimin etkinliğini sağlayabilmek için üniversite yönetimimiz alt yapımızı ve organizasyonumuzu güçlendirmeye çalıştılar ve yeni uygulamalar geliştirdiler. Buradan üniversite yönetimimize çok teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmaların amacına ulaşmasının ancak sizin yüz yüze ve uzaktan eğitim süreçlerine etkin şekilde katılımınızla mümkün olacağını unutmayın. Daha güzel ve sağlıklı günlerde, örgün eğitim ortamlarını birlikte paylaşmayı özlemle beklediğimizi bilmenizi isteriz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 2021-2022 Akademik Yılın öğrencilerimiz, mensuplarımız ve Ülkemiz için hayırlı, sağlıklı, huzurlu ve başarılı olmasını diliyor, “maske, mesafe, ve hijyene dikkat” diyerek, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla."

Prof. Dr. Erol Kılıç'ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Ahmet Sınav, Medikal İllüstrasyonun inceliklerinden söz ederek kendi yaşam hikayesi ve tecrübelerini izleyicilerle paylaşmıştır. Prof. Dr. Ahmet Sınav, medikal illüstrasyonun  hem bilim hem de sanat alanındaki konumunun altını önemli çizmiş, bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrencilere de alandaki ihtiyacı gözler önüne sermiştir. Açılış dersinin tamamlanmasından sonra fakültemizde 10. yılını geride bırakan değerli akademisyenlerimize ve fakültemizde çalışan mensuplarımıza teşekkür belgeleri takdim edilmiştir. Fakültemizdeki öğrencilerimizin hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarda aldıkları ödüllere yönelik plaket ve teşekkür belgeleri verilmiştir.