Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarım % 100 Burslu
Grafik Tasarım % 50 Burslu
Grafik Tasarım % 25 Burslu
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil’i Ağırladık
Haber Etkinlik Arşivi
Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil’i Ağırladık

4 Ocak 2015 Çarşamba günü Kandilli Yerleşkesi’nde gerçekleşen “İslam Sanatlarının Estetik İlkeleri ve Ebru Sanatı” konferansında Hikmet Barutçugil, Doğu ve Batı sanatlarının karşılaştırmasını yaparak İslam’ın estetik anlayışını anlattı.

 

Ebrunun çok eski bir Türk sanatı olmasına rağmen her 100 yılda birkaç usta çıkardığını belirten Barutçugil, 20. yy’ın son çeyreğinde bu sanatın boyut değiştirdiğini, yeniliklerin, farklılıkların meydana geldiğini ifade etti. “Ebru, insanın hayal gücünün suyun üzerinde hayat bulmasıdır.” diyen Barutçugil, tabiattaki desenlerin kullanıldığı ebru örneklerinden bir video paylaştı. Bilim insanı Ahmed Yüksel Özemre’nin ebru duasını dinleyicilere okuyan Barutçugil, eski ebru ustalarının bu duayı okuyarak ebruya başladıklarını söyledi.

 

Doğu ve Batı sanatları aynı kefeye koyulmaz diyen Barutçugil, “Batı sanatının temelinde göz vardır. Gözün gördüğü kopya edilir. Doğu’da ise hayal gücü ve gönül gözü vardır. Batı sanatı “ben” eksenlidir, Doğu sanatlarında ise benlik yoktur. Ben yarattım duygusuyla hareket etmez sanatçı.”  İslam’ın estetik ilkeleriyle ilgili de konuşan Barutçugil,  “Doğu sanatlarında estetikten öte bir düşünce vardır. Kendinden geçercesine bir güzellik arayışı vardır.” açıklamasını yaptı.

 

Konferansı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz’ın yanı sıra akademisyenler, ebru sanatçıları ve Üsküdar Çocuk Üniversitesi öğrencileri dinledi.

 

Konferansın sonunda Hikmet Barutçugil ebru üzerine yayınlanan kitaplarını Güzel Sanatlar Fakültesi kütüphanesine hediye etti.   • http://gsf.fsm.edu.tr/resimler/upload/12015-01-16-11-49-12am.JPG
  • http://gsf.fsm.edu.tr/resimler/upload/22015-01-16-11-49-12am.JPG
  • http://gsf.fsm.edu.tr/resimler/upload/32015-01-16-11-49-13am.JPG
  • http://gsf.fsm.edu.tr/resimler/upload/42015-01-16-11-49-13am.JPG
  • http://gsf.fsm.edu.tr/resimler/upload/52015-01-16-11-49-14am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi